Aktuálně rozvážíme roušky i materiál jen po Brně. Pokud nám chcete poslat roušky, dejte je prosím do průhledného obalu a Česká pošta nám je doručí zdarma.

Pro obce

Snažte se prosím nejdříve zajistit poptávku ve svých obcích vlastními silami. Naše iniciativa šije roušky prioritně pro zdravotní a sociální služby v Brně, zatím ne pro jednotlivé obce v Jihomoravském kraji. 

Všechny dokumenty zmíněné v tomto textu najdete zde.

Jak si zařídit vlastní šicí dílnu?

Najděte vhodné prostory

Pokud si chcete ve své obci zřídit vlastní šicí dílnu, je třeba se v prvním kroku zamyslet nad prostorem. Měl by být dobře větratelný, měl by mít sociální zařízení, kde je teplá voda a WC pro dobrovolníky.

Spolupracujte s dobrovolníky

Ke strojům je třeba sehnat lidi, kteří buď šijí, nebo připravují materíál – stříhají látky nebo vyrábí šňůrky. Další dobrovolníci jsou potřeba na svoz materiálu k šití a distribuci hotových rouškek.

Zkuste dobrovolníky oslovit různými kanály – přes Facebook, úřední desku, letáky v knihovně nebo samoobsluze, rozhlasem, ....

Dodržujte hygienu a bezpečnost práce

Všem dobrovolníkům vysvětlete, že šicí dílna je rizikové místo, a je proto velmi důležité dodržovat hygienu. 

Zajistěte také co největší bezpečnost práce. Větrejte, často uklízejte a dezinfikujte prostory i toalety. Dezinfikovat nezapomeňte pracovní nástroje nebo kliky na dveřích.

Všichni v dílně také musí obzvláště dbát o osobní hygienu: Po příchodu je třeba umýt si a dezinfikovat ruce, nosit roušky a po 2–3 hodinách je střídat, mít nasazené rukavice.

Jaký materiál potřebujete sehnat

  1. Roušky se šijí ze 100% bavlny, aby bylo možné roušky vyvařovat a znovu používat. Tento proces jiné látky moc nezvládají, takže doporučujeme držet se osvědčeného materiálu.
  2. Šňůrky se nejlépe šijí z šikmého proužku nebo tkalounu (keprovky). V těchto dnech jde ale o nedostatkové zboží, takže pravděpodobně budete potřebovat i látku na šňůrky. Stačí rozstříhat bavlněná trička na proužky, které se k uchycení roušky dají skvěle použít.

Nemáte z čeho šít?

Neváhejte se obrátit s žádostí o pomoc přímo ve své obci na občany, mateřské školky, domovy pro seniory, restaurace a hotely nebo nemocnice.

Ptejte se po starých prostěradlech, povlečení nebo tričkách. Můžete např. veřejným rozhlasem oznámit, že dojde ke svozu látek zabalených v pytlích a nachystaných před domy. Snažte se co nejvíc věcí zařídit bezkontaktně!

Rozdáváme roušky v naší obci

Roušky dezinfikujte!

Ideálně se domluvte s prádelnou, která pere pro nemocnice a má zkušenosti s dezinfikováním materiálu. S každou rouškou ušitou dobrovolníky je potřeba zacházet jako s potenciálně infekční.

Jak roušky dostat k potřebným

Budete potřebovat:

  • Seznam organizací, zdravotnických zařízení, jednotlivců atd. abyste věděli, kolik roušek budete potřebovat
  • Řidiče , kteří vám pomohou roušky distribuovat
  • Evidenci toho, kolik roušek ste ušili a rozdali

Chceme poslat roušky organizacím do Brna

Využijte nabídky České pošty, která posílá roušky zabalené v průhledném materiálu zdarma.

Balík nám prosím pošlete na adresu:

sijemerousky.cz
Divadlo Husa na provázku
Zelný trh 9
602 00 Brno

Roušky pošleme do prádelny, zabalíme a rozdáme tam, kde jsou třeba. Děkujeme za pomoc!


Připravila Lucie Karmova